Skip to content

Brescia University 2024 Spring Academic Dean’s List

The following students from Brescia University were named to the 2024 Spring Dean’s List for completing at least 12 credit hours with a 3.5-4.0 GPA.

 

Kentucky

 

Beaver Dam

Samantha Probus, Elementary Education; Kellen Raymond, Secondary Social Studies;

 

Berea

Richelle Phillips, Integrated Studies;

 

Bowling Green

Tara Hardin, Elementary Special Education; Evan Vowels, Elementary Education;

 

Brandenburg

Parker Johnston, Accounting: Finance & Economics;

 

Burlington

Jordyn Cardwell, Biology;

 

Cadiz

Abigail Burgett, Psychology;

 

Calhoun

Jalee Pinkston, Communication Sciences and Disorders;

 

Caneyville

Rhiannon Wilson, History;

 

Central City
Noah Duvall, Accounting; Nolan Nofsinger, Accounting;

 

Cloverport

Hannah Flood, Elementary Education;

 

Cromwell

Haley Cardwell, Elementary Education;

 

Dawson Springs

Amelia Johnson;

 

Guthrie

Jamaia Burks, Social Work;

 

Hanson

Steven Knight, Theology, Pre-Law Studies; Courtney Peyton, Psychology; Lindsey Peyton, Psychology;

 

Hardinsburg

Sean Anthony, Business: Finance & Economics; Keleigh Boehman, Social Work; Madison Carwile, Social Work; Abigail Snyder, Medical Laboratory Science;

 

Hartford

Ashton Farris, Secondary Mathematics; Jacob Gregory, Elementary Education;

 

Hawesville

Max Gray, Accounting; Jillian Kruse, Accounting: Finance & Economics; Andrew Lyday, Middle School Special Education; Elijah-David Price, Accounting, Mathematics Minor;

 

Henderson

Meckenzie Baker, Elementary Education; Sarah Emerson, Communication Sciences and Disorders; Ashby Greenwell, Psychology, Sports Management Minor; Lauren Mason, Psychology; Isabella McChessney, Biology; Jacob Sauls, Accounting; Emily Tucker, Social Work;

 

Hopkinsville

Emily Noland, Psychology, Art Minor;

 

Ledbetter

Michael Barrow, Business: Management;

 

Leitchfield

Jenna Lucas, Psychology;

 

Lewisport

Adam Gregory, Secondary Social Studies; Wendy LaMar, Social Work;

 

Lexington

Amy Flowers, Social Work; Lauren Comisar, Theology: Pastoral Studies;

 

Louisville

Brayden Ernspiker, Business; Mia Grosshans, Secondary Social Studies; Sawyer Haming, English: Professional Writing; Sydney Stevens, Elementary Education;

 

Maceo

Connor Calhoun, Psychology, Business: Management;

 

Madisonville

Colin Garrett, Business;

 

Manitou

Kaitlyn Orange, Social Work;

 

Mayfield

Nicole Nelson, Psychology;

 

Morgantown

Nathan Clark, Computer Science; William Embry, Business;

 

Murray

Braedon Christie, Business;

 

Oakland

Reagan Lawson, Psychology;

 

Owensboro

Katie Abell, Psychology; Brad Bertram, Psychology; Jade Beyer, Psychology; Jeremy Brown; Linda Canales, Communication Sciences and Disorders; Rilee Chance, Psychology; Lauren Clements, Biology; Daylin Crabtree, Business; Kelsey Crabtree, Business; Clin Dim, Elementary Education, Business Minor; Matthew DuFrayne, Biology; Sarah Dunaway, Elementary Education; Breanna Frailley, Business: Human Resource Management; Kaylee Fulkerson, Business; Darryn Gage, English; Josephine Gesser, Biology; Valerie Gillim, Biology; Alexandria Girten, Integrated Studies; Anthony Griffith, Secondary Social Studies; Charly Hayden; Christopher Hays, Communication Sciences and Disorders; Maranda Hays, Human Services; Angelena Henderson, Social Work; Zackary Humphrey, Middle School Education; Ashton Johnson, Elementary Special Education; Austin Johnson, Theology: Pastoral Studies; Michael Keller, Mathematics, Physics Minor; Shane Lindsey, Computer Science; Colby Mayes, Secondary Social Studies; Alexis Miles, Communication Sciences and Disorders; Riley Norris, English; Samuel Patton, Business; Hunter Payne, Integrated Studies; Madyson Poole, Social Work; Haley Rigling, Elementary Special Education; Casey Rynkowski, Computer Science; Andrew Saltsman, Business; Andrea Sapp, Business: Human Resource Management; Kaylyn Sowders, Psychology; Jace Sutherland, Business; Noah Thomas, English: Professional Writing, Pre-Law Studies; Mason Thompson, Psychology; Cason Troutman, Accounting; Cole Troutman, Accounting; Kendra Walters, Social Work; Marcus Willinger;

 

Paducah

Katelyn Dykes, Elementary Special Education; Zoe Smithson, Psychology;

 

Philpot

Margaret Foster, Health Sciences; Nicholas Miller, Biochemistry; Patricia Rhinerson, Theology: Pastoral Studies, Psychology Minor;

 

Reynolds Station

Sabrina Smith, Social Work;

 

Russellville

Nevaeh DeArmond, Political Science, History;

 

Scottsville

Jaylee Covington, Biology;

 

Shepherdsville

Jessica Bickett, Elementary Education;

 

Smiths Grove

Kelly Arnold, Social Work;

 

Somerset

Joshua Gross, Biology;

 

Utica

Logan Field, Business: Human Resource Management; Regan Haight, Mathematics; Erica Lindsey, Biology; Emily Means, Psychology; Rylee Williams, Elementary Education;

 

Vine Grove

Kacie Ray, Elementary Education;

 

West Paducah

Leslie Reid, Accounting; Ellyanne Rubush, Psychology;

 

White Plains

Brianna Johnson, Social Work;

 

Whitesville

Abby Howard, Business; Caleb Lloyd, Accounting; Taylor Pedley, Communication Sciences and Disorders; Landon Smith, Business: Management;

 

Wilmore

Connor Lilly, Chemistry, Psychology Minor;

 

California

 

Yorba Linda

Bryce Gamble, Mathematics;

 

Florida

 

Stuart

Jennifer Acosta, Psychology;

 

St. Petersburg               

Daniel Rusiecki, English: Professional Writing, Psychology;

 

Georgia

 

Augusta

Rory Watts, Business;

 

Iowa

 

Dubuque

Nam Nguyen, Integrated Studies;

 

Illinois

 

Decatur

Emily Wilcox, Social Work;

 

Murphysboro

Maci Uffelman, Psychology, Pre-Law Studies, Philosophy Minor;

 

Princeton

Margaret Davis, Accounting;

 

Rockford

Geneva Hann, Psychology;

 

South Jacksonville

Rhashaunda Washington, Social Work;

 

Waterloo

Jack Atchley, Business;

 

Indiana

 

Chrisney

Mariah Dewitt, Psychology;

 

Corydon

Joseph Lasher, Accounting;

 

Elizabeth

Abigail Russel, Communication Sciences and Disorders;

 

Evansville

Desere Pitman, Psychology; Kylin Schoenhals;

 

Floyds Knobs

Talon Hutto, Mathematics, Physics Minor;

 

Jeffersonville

Albert Fields, Social Work;

 

Newburgh

Cassie Goatley, Biology;

 

Rockport

Zoe Cieslack, Business: Human Resource Management; Piper Gainer, Psychology;

 

Shoals

Cheaney Archer, Social Work;

 

Tell City

Mackenzie Ferguson, Social Work; Layla Piper, Social Work;

 

Terre Haute

Gavin Connor;

 

Louisiana

 

Monroe

Stephen Schmidt, Business;

 

Massachusetts

 

Brockton

Nguyet Pham, English: Professional Writing;

 

Michigan

 

Clinton Township

Jessica Mertins, Integrated Studies;

 

Harrison Township

Carmela Shorkey, English: Professional Writing;

 

Merrill

Samantha Kennedy, Social Work;

 

Van Buren Township

Cristian Revenco, Business;

 

Minnesota

 

Mankato

Shelby Dwyer;

 

Missouri

 

St. Louis

Chanh Ngo, Theology: Pastoral Studies, English Minor;

 

Wentzville

Griffin Carter, Computer Science;

 

Nevada

 

Las Vegas

Victoria Gay Poon, Biology;

 

Ohio

 

Tipp City

Payton Willis, Elementary Education;

 

Waverly

Michaela Rhoads, Social Work, Psychology Minor;

 

South Dakota

 

Hermosa

William Haga, Theology: Pastoral Studies, Psychology;

 

Tennessee

 

Clarksville

Kaelani Jordan, Elementary Education; Calvonta Shaw, Social Work;

 

Old Hickory

Amanda Monk, Psychology, Biology Minor;

 

Springfield

Katelyn Fisher, Chemistry;

 

Westmoreland

Shealyn Campbell, Psychology; Raini Gerometta, Biology;

 

Texas

 

Houston

Oanh Doan, Business: Finance & Economics; Tuyet Hoang, Accounting, Music Minor; Thi To Huyen Nguyen, Medical Laboratory Science; Thuong Tran, Integrated Studies;

 

West Virginia

 

Princeton

Sarah Saunders, Social Work;

 

Wisconsin

 

Eau Claire

Caitlin Baird, Social Work;

 

Green Bay

Thi Thuy Dung Nguyen, Psychology, Theology Minor;

 

 

Bolivarian Republic of Venezuela

 

Diego Laguna, Business: Management;

 

Brazil

 

Curitiba

Maria Eduarda Feres, Psychology, Business;

 

Canada

 

Bonnyville

Taylor Farrer, Biology;

 

Calgary

Daniel Thomas, Business;

 

Saint Claude

Hugo Benoit, Psychology;

 

Scarborough

Jonathan Felix, Secondary Biology;

 

Toronto

Genesis Ghide Bryan, Psychology;

 

Colombia

 

Bogota

Juan Tavera, Business, Sports Management Minor;

 

Costa Rica

 

Cartago

Sebastian Leiton Quesada, Financial Mathematics, Sports Management Minor;

 

Grecia Alajuela

Sebastian Chacon Munoz, Business, Sports Management Minor;

 

Dominican Republic

 

Santo Domingo

Cristian Mateo, Business: Finance & Economics, Financial Mathematics;

 

Germany

 

Lebach

Max Mirko Endres, Computer Science, Mathematics;

 

Stolberg

Finn-Jannis Berger, Computer Science, Mathematics;

 

Kenya

 

Nairobi

Elkana Mongare, Pre-Law Studies, Computer Science; Jesse Waithaka, Engineering Studies;

 

Zimbabwe

 

Bulawayo

Paul Ntoto, Biology;