The Campaign for Brescia University - Gateway to Our Second Century
Netclassroom Moodle Apply Now
Related Information

2015 Graduates

Brescia University awarded degrees at the RiverPark Center on May 9, 2015. The following students received degrees as indicated:

Associate of Arts (A.A.)

Associate of Science (A.S.)

Bachelor of Arts (B.A.)

Bachelor of Science (B.S.)

Bachelor of Social Work (B.S.W.)

Master of Business Administration (M.B.A.)

Master of Science in Management (M.S.M)

Master of Science in Teacher Leadership (M.S.T.L.)

 

KENTUCKY

Beaver Dam:

Vanessa Fong Clothier, B.S.W. in social work;

Bowling Green:

Troy Halcomb, B.S. in integrated studies: education and sports management areas;

Brett Jackson,  B.S. in computer science: emphasis in art;

Erica Gail Wolfe, B.S.W. in social work; cum laude

Brandenburg:

Jesse Lynn Adams, B.A. in psychology; magna cum laude, member of alpha chi and delta epsilon sigma;

Bremen:

Donita R. Mallory, B.S. in mathematics with secondary teacher certification, english minor; cum laude,

member of alpha chi and delta epsilon sigma;

Cadiz:

Teresa Anastasia Rea, B.A. in theology: emphasis in pastoral studies; magna cum laude, member of delta

epsilon sigma;

Calhoun:

Hunter Thomas Rowe, B.S. in business;

Cecilia:

Caroline Elizabeth Heck, B.A. in theology, philosophy minor;

Chaives:

Andrea Dione Melton, B.S.W. in social work; magna cum laude;

Clarkson:

Laura Marie Wygant, B.S. in biology; cum laude;

Cloverport:

Stephen Caleb Popham, B.A. in history; cum laude;

Columbia:

Joy McAlpine, B. A. in art;

Elizabethtown:

Kelly Christen Devers, B.S.W. in social work; magna cum laude;

Franklin:

Altasia Jamara Clay, B.A. in political science;

Greenville:

Embra Katelyn Gonzalez-Hawkins, B.A. in spanish education with teacher certification in P-12;

magna cum laude, member of delta epsilon sigma;

Hancock County:

Maria DeFatima Ochoa, B.A. in spanish and art;

Hardinsburg:

Amie Joe Rusher, A.S. in health sciences;

Hawesville:

Kara Genevieve Embry, B.S. in accounting;

Blaire Elizabeth Linn, B.S. in special education: emphasis in learning behavior disorders with teacher

certification in grades P-12 and elementary education; cum laude;

Kristin Danielle Perry, B.S. in biology;

Henderson:

Courtney Elizabeth Johnson, B.S.W. in social work;

Keyurkumar Mukeshku Modi, Master in Business Administration;

Brittany Sue Sauer, B.A. in psychology; cum laude;

Horse Branch:

Patricia M. Schroader, B.A. in psychology;

Knottsville:

Nicholas R. Knott, Master in Business Administration;

Terri D. Knott, Master in Business Administration;

Leitchfield:

Natalie Nichole Stone, B.S.W. in social work; psychology minor; magna cum laude, member of alpha chi;

Livermore:

Tessie Mariah Smith, B.S. in business; cum laude;

Louisville:

LuTisha Samaya Buckner, B.A. in integrated studies: english and theater;

Destiny Lynn Debroy, B. A. in english: emphasis in professional writing, psychology minor;

Mary Kathryn McClure, B.S. speech pathology and audiology;

Molly R. Payne, B.A. in english, philosophy minor; cum laude;

Melissa Mitchell Perry, A.A. in human services;

Madisonville:

Cydni McCall Carney, B.S. in speech pathology and audiology;

Danielle Rose Ripa, B.A. in psychology;

Morganfield:

Sara Jenae Rossio, B.A. in art;

Hayden Michael Young, B.S. in biology;

Owensboro:

Angel Abundez, B.A. in spanish;

Charles Ray Armstrong, B.S. in business: emphasis in finance, economics and management;

Taylor Morgan Armstrong, B.A. in psychology; summa cum laude;

Leslie Erin Avery, Master of Science in Teacher Leadership;

Carolina Campos-Glover, B.S.W. in social work and spanish;

Chase Ryan Carrico, B.S. in biology;

Marissa Beth Cecil, A.A. in liberal arts;

Yessica Cisneros Martinez, B.S. in business: emphasis in human resource management and

spanish; magna cum laude;

Jay Love Clark, B.S.W. in social work;

Kelsey Michelle Daughterty, A.A. in human services;

Cheryl Fischer, B.S. in accounting;

Jennifer L. Hester, B.S. in integrated studies: education and psychology areas;

Carrie Elizabeth Isbill, Master in Buisness Administration;

Ji-Youn Lee, B.A. in political science;

Vania M. Marrett, B.A. in art;

Molly McCorkle Marshall, B.S. in integrated studies: education and psychology areas;

Alicia B. McCandless, B.A. in english

Mackenzie Lynn Murphy, Master of Science in Teacher Leadership;

Allison Joy O’Bryan, B.A. in graphic design;

Denycia Dawn Potts, B.S. in speech pathology and audiology; cum laude;

Crystal Gayle Sapp, B.S.W. in social work;

Kayla Renee Stelmach, B.S. in elementary education with kentucky teacher certification, P-5; cum laude;

Sabrina Storm, B.S. in accounting; summa cum laude;

Logan Kyle Stovall, B.S. in business;

Katherine C. Tierney, B.S. in elementary education with kentucky teacher certification, P-5;

Candice Marie Vanover, B.S. in business;

Lorne James Wandell, Master of Science in Management;

Courtney Weldon, B.S. in business;

Julia A. Young, B.S. in integrated studies: psychology, business and social work areas; cum laude;

Paducah:

Evan Patrick Bickerstaff, B.S. in biology; cum laude, member of delta epsilon sigma;

Olivia Marie Warren, B.S. in integrated studeies: education and psychology areas;

Philpot:

Lacey Marie Howard, B.S.W. in social work;

Ashley Michelle Vanover, B.S.W. in social work; magna cum laude, member of alpha chi;

Alyssa Kay Vincent, B.S. in elementary education with kentucky teacher certification, P-5;

summa cum laude, member of alpha chi;

Poole:

Lance A. Wilson, B.S. in business;

Radcliff:

Alexxis S. Ross-Logan, B.A. in psychology

Richmond:

Kelly S. McArthur, B.S.W. in social work; magna cum laude;

Sturgis:

Logan Martin Rascoe, B.S. in business;

Walton:

Carl Brandon Dietz, Master of Science in Management;

Whitesville:

Amanda G. Edge, B.A. in english;

Candance Michelle Lambert, B.S. in elementary education with kentucky teacher certification, P-5;

magna cum laude, member of alpha chi;

 

ALABAMA

Montgomery:

Cynthia Ann Foote, A.A. in human services;

 

CALIFORNIA

Porterville:

Nathaniel Anderson Crocker,  B.A. in integrated studies: psychology, political science, and sports

management areas;

Riverside:

Corita L. Graves,  A.A. in human services;

 

CONNECTICUT

Wethersfield:

Jaimie M. Harlow, B.S.W. in social work;

 

FLORIDA

Bronson:

Maureen C. Travers, B.A. in psychology;

Copperas Cove:

Alicia Michelle Kope, B.S.W. in social work; summa cum laude;

Crawfordsville:

Logan Elizabeth Byrd, B.S.W. in social work; summa cum laude;

Jacksonville:

Dorcas Morisseau, B. S.W. in social work; cum laude;

Miami:

Denise Guzman, B.S.W. in social work;

Michael John Pettine III, B.S.W. in social work; magna cum laude, member of alpha chi;

Palm Coast:

David Tyrone Grant, B.S.W. in social work;

Tampa:

Angel Marie Johnson, B.S.W. in social work; cum laude, member of delta epsilon sigma;

Wesley Chapel:

Maria Victoria Jacobelli, B.S.W. in social work; cum laude;

West Palm Beach:

Edie Louise Wills, A.A. in human services;

 

GEORGIA

Bishop:

Tammy J. Bugg, B.S.W. in social work; magna cum laude;

Carterville:

John Henry Stewart, B.S. in integrated studies: psychology and business areas;

Columbus:

Jessi Lemke, B.S.W. in social work; magna cum laude, member of alpha chi and delta epsilon sigma;

Roswell:

Michelle-Dawne Magana, B.S.W. in social work; magna cum laude, member of alpha chi;

 

ILLINOIS

Elgin:

Christopher L. Matias, B.S. integrated studies: social work, psychology, and sociology areas;

Spring Valley:

Tamara Leigh Beaber, B.S.W. in social work; cum laude;

 

INDIANA

Carlisle:

Kelsey Anne Burr, B.A. in political science; magna cum laude, member of delta epsilon sigma;

Charlestown:

Nola Carmel Hudson-Paschal, A.A. in human services;

Evansville:

Oney John Langley III, B.S. in business;

Sydney Irene Seyffarth, B.S. in integrated studies: education and psychology;

Corinne Marie Wildeman, B.S. in integrated studies: sports management and psychology areas;

Greenfield:

Sherry A. Jenkins, A.A. in human services;

Huntingburg:

Alexzandra E Michel, B.A. in graphic design;

Indianapolis:

Jackson Miles, B.A. in psychology;

Princeton:

Bryceann Nichole Cutsinger, B.S. in speech pathology and audiology; member of alpha chi and

delta epsilon sigma;

Santa Claus:

Phillip Andrew Rahman, B.A. in theology;

Schnellville:

Kyle Anthony Wilgus, B.S. in biology;

 

LOUISIANNA

Lake Charles:

Geneca Jackson Collins, B.S.W. in social work; cum laude, member of alpha chi;

New Orleans:

Shonna Evette Riggs, A.A. in Human Services;

 

MAINE

Portland:

Jennifer Lynn Keller, B.S.W. in social work; summa cum laude;

 

MARYLAND

Upper Marlboro:

LaNiece Goines-Wallace, A.A. in human services;

 

MASSACHUSETTS

Ashburnham:

Brandy Y. Goulkin, B.S.W. in social work; summa cum laude;

Northampton:

Christina C. Wall, B.S.W. in social work;

 

MICHIGAN

Belleville:

Blake Smith, B.S. in business; cum laude;

Detroit:

Yvette Orlessia Woods, A.A. in human services;

Williamston:

Bethany Mae Kendrick, A.A. in human services;

 

MINNESOTA

Bird Island:

Laura Jo Rodriguez, A. A. in human services; member of delta epsilon sigma;

Cambridge:

Julie Elaine Wermerskirchen, B. S.W. in social work; summa cum laude;

 

MISSISSIPPI

Tremont:

Leslie Michelle Lundy Mayhall, B.A. in psychology;

 

MISSOURI

Kansas City:

Adrienne Jane Tietz, B.S.W. in social work; magna cum laude;

New Haven:

Kathleen Michelle Fleek, B.S.W. in social work;

 

NEBRASKA

Omaha:

Alla Michelle Chowdhury, A.A. in human services;

Elena Turino, A.A. in human services;

 

NEW YORK

Mount Vernon:

Carmen Vazquez-Brown, B.S.W. in social work;

Oakfield:

Lori Lynn Tillery, B.S.W. in social work; cum laude, member of delta epsilon sigma;

Queens Village:

Lucy Mariel Gell, B.A. in psychology;

Youngstown:

Kelly M. Fuetterer, B.S.W. in social work;

 

NORTH CAROLINA

Burnsville:

April Joan Beck, B.S. integrated studies: psychology and social work areas; magna cum laude;

Charlotte:

Coral Amber Fickhesen, B.S.W. in social work;

Monroe:

Albertine Rene Viser, B.S.W. in social work;

Washington:

Ella Marie Smaw, A.A. in human services;

 

OHIO

Alliance:

Monica Winans, B.S.W. in social work; magna cum laude;

Canal Winchester:

Michele Jeanette Blackford, B.S.W. in social work;

Canton:

Christine Danielle Hogan, B.S.W. in social work;

Cleveland:

Kimberly G. Morgan, A.A. in human services;

Elyria:

Dorita A. Anderson, B.S.W. in social work;

 

OREGON

Gresham:

Alyssa Ellen Underwood, B.S.W. in social work; magna cum laude;

Ontario:

Janette L. Pennington, B.S.W. in social work; magna cum laude;

Portland:

Crystal Lynn Pappas, B.S.W. in social work;

 

SOUTH CAROLINA

Cross:

Mark A. McGue, B.A. in psychology; magna cum laude;

 

TENNESSEE

Memphis:

Cosandra Lashone Black, B.S.W. in social work;

Nashville:

Sarah J. Baltz, B.A. in theology;

Stewart:

Kathrynne E. Westerman, B.S. in integrated studies: education, psychology, and social work areas;

 

TEXAS

Alvin:

Latanya Monique Monvilus, B.S.W. in social work; cum laude, member of alpha chi and

delta epsilon sigma;

Dallas:

Jennifer Jo Hamilton, B.S.W. in social work;

Carla Rene Harvey, B.S.W. in social work;

Killeen:

Batina E. Nielsen, B.S.W. in social work; cum laude;

 

VIRGINIA

Gainesville:

Kristina Marie Smith, B.S.W. in social work; summa cum laude;

Glade Spring:

Zaria Victoria Parks, B.S.W. in social work; magna cum laude, member of alpha chi and delta epsilon sigma;

Spotsylvania:

Jonda D. Light, B.S.W. in social work; magna cum laude, member of alpha chi;

 

WASHINGTON

Port Angeles:

Stephanie Marie Diltz, B.S.W. in social work; cum laude;

Puyallup:

Kasandra Dawn Loertscher, B.S.W. in social work;

 

BRASIL

San Paulo:

Italo Cavalcanti De Arruda, B.S. in business: emphasis in finance and economics, spanish minor;

 

CAMEROON

Yaounde:

Rodrigue Patrick Owona, B.S. in business;

 

COLUMBIA

Bogota:

Alejandra Matiz Paredes, B.S. in business: emphasis in human resource management;

 

ENGLAND

Hailifax:

James Michael Anderson, B.A. in psychology;

Lincoln:

Alexander Anthony Degg, B.S. in business;

Stratford-upon-Avon Warwickshire:

Connor Minogue, B.A. in integrated studies: english, psychology and sports management areas;

 

NIGERIA

Port Harcourt:

Preye Mike Agbana, A.S. in engineering studies;

Millicent Tambari Akere, A.S. in engineering studies;

David Manuchimso Amadi, A.S. In engineering studies;

Jeribai Ibifubara Andrew-Jaja, A.S. in engineering studies;

Deborah Sam Ogulu, A.S. in engineering studies;

Peter Chukwumela Olisa, A.S. in engineering studies;

 

SUDAN

South Sudan:

Stephen Abdelfarag, B.S. in integrated studies: social Work, psychology, and management areas.